среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Американски сенатор обвинет за корупција

menendezzzzz

Последни вести

Американскиот демократски сенатор Роберт Менендез е обвинет за злоупотреба на службената должност и корупција, пренесува МИА.

Менендез, кој истовремено е и член на сенатскиот Комитет за надворешни работи, меѓудруготот е обвинет и дека ја искористил позицијата за да ги застапува интересите на докторот Саломон Мелген и оти му помогнал во решавање на приватен спор.

Мелген важи за еден од поважните донатори на американските демократи.

Сенаторот призна дела летал со приватниот авион на Мелген не плаќајќи за таа услуга, но оти подоцна му исплатил компензација.

Менендез демантираше дека сторил што било лошо и нагласи дека со со Мелген е долгогодишен пријател.

Најчитани вести