недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Американскиот амбасадор Бејли во посета на општина Велес

veless500

Последни вести

Новиот Амбасадор на САД во Република Македонија Џес Бејли, денеска во рамки на неговата прва официјална посета на Велес, се сретна и разговараше со градоначалникот на Општина Велес, Славчо Чадиев, како и со членови на семејствата кај кои престојуваат доброволци на Мировниот корпус, јавува МИА.

Како што изјави амбасадорот Бејли, Амбасада на САД во Скопје и Општина Велес има долга и одлична соработка во сите области, особено во економијата и културата.

– Ако доброволците на Мировниот корпус се еден вид на амбасадори на САД во Македонија, тогаш семејствата – домаќини се амбасадори на Република Македонија. Јас им се заблагодарувам и сакам да охрабрам и други семејства во Македонија да станат домаќини на доброволците од Мировниот корпус, порача амбасадорот Бејли.
Тој оцени дека односите на двете земји не се само односи меѓу влади и политичари бидејќи таа соработка, подвлече, започнува со народите и се случува токму овде во Велес.
Градоначалникот Славчо Чадиев го запознал амбасадорот Бејли со карактеристиките и пред се со културата на Велес, но и со соработката на општината со волонтерите на Мировниот корпус и со Хабитат.

 

Најчитани вести