недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Американскиот Конгрес го усвои воениот буџет за следната година

Американскиот Конгрес го одобри воениот буџет на САД вреден 552,1 милијарди долари.

kongres sad

Поврзани вести

Американскиот Конгрес доцна синоќа го усвои воениот буџет за следната година, а новиот закон за национална одбрана вклучува и одредби за полесна екстрадиција на затвореници од Гвантанамо до матичните земји и намалување на бројот на сексуални напади во војска.

Во склад со тој закон, кој е усвоен со 84 гласа „за“ и 15 „против“ за војската во 2014-та година ќе бидат одвоени 552,1 милијарди долари, што вклучува војници за еден отсто.

Законот за национална одбрана исто така предвидува одвојување на 80,7 милијарди долари за воени операции надвор од САД, што првенствено се однесува на војната во Авганистан.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести