петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Американскиот конгрес спремен да одобри милијарда долари за Украина

kongres sad

Поврзани вести

Двата дома на американскиот Конгрес се подготвуваат за усвојување на закон со кој што ќе се обезбедат гаранции за заем од милијарда долари за Украина и за официјализирање на санкциите за оние кои учествуваа во руското присоединување на украинскиот полуостров Крим.

Претставничкиот дом и Сенатот се подготвени да го усвојат овој документ и навеле дека сакаат тој да се најде на масата на американскиот претседател, Барак Обама, за потпис пред крајот на неделата.

Нацрт законот во Сенатот овозможува гаранција за заем од милијарда долари на Украина и дополнителни 100 милиони долари директна помош. Во саното се преточени и санкциите кои се воведени кон некои од блиските соработници на рускиот претседател Владимир Путин, членови на неговиот потесен круг, владини претставници, некои од најбогатите луѓе во земјата и една водечка банка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести