сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

Американскиот секретар за одбрана во ненајавена посета на Ирак

Картер ќе разговара со ирачкиот премиер Хајдер ал Абади и со министерот за одбрана Халед ал Обеиди, како и со американскиот генерал Шон Макфарланд, кој е командант на коалицијата за борба против Исламска држава во Ирак и Сирија, предводена од САД.

133252475

Последни вести

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер пристигна во ненајавена посета на Ирак, каде ќе се сретне со американски воени команданти и ирачки официјални претставници.

Картер ќе разговара со ирачкиот премиер Хајдер ал Абади и со министерот за одбрана Халед ал Обеиди, како и со американскиот генерал Шон Макфарланд, кој е командант на коалицијата за борба против Исламска држава во Ирак и Сирија, предводена од САД.

Картер допатува во Ирак откако ирачките власти во саботата ја вратија контролата врз воздухопловната база Кајара, која се наоѓа на 60 километри јужно од Мосул, кој се уште е во рацете на ИД.

Враќањето на контролата врз базата се смета за важна етапа во идната битка за протерување на ИД од Мосул, кој е под контрола на групацијата од јуни 2014 година.

Картер изјави дека доколку е потребно американските советници се подготвени да се приклучат кон ирачкиот баталјон во придвижувањето кон Мосул.

Тој го означи ослободувањето на Кајара како клучна страешка победа.

Најчитани вести