понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Американските ќе ги обучуваат македонските доктори

todorov

Последни вести

Отсега па до крајот на годинава во Македонија ќе пристигнат педесет професионални врвни доктори од САД кои ќе вршат обука, ќе го пренесуваат своето знаење и вештините и рамо до рамо ќе работат со македонските доктори.

Во моментов се пристигнати 12 специјалисти, во октомври ќе дојдат уште 16 доктори, а во ноември и декември ќе пристигнат уште 22 доктори кои ќе бидат распределени во повеќе здравствени установи.

Како што истакна министерот за здравство Никола Тодоров во изминативе две години во Македонија престојувале преку 60 доктори кои го пренеле своето и го унапредиле знаењето на македонските доктори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести