сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Американските конгресмени побараа Франција да ги раскине договорите со Русија

Конресмените предводени од Елиот Енџел влијателен демократ во Одборот за надоврешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот, упати писмо до Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фор Расмунсен, во кое ја изразуваат својата загриженост поради руското купување на француски воени бордови.

russia-france-mistral-assault-ship-amphibious_full_600-300x200

Поврзани вести

Тројца американски конгресмени, синоќа побараа Франција да ги раскине договорите за испорака на воени бродови за Русија и тие бродови да ги продаде или да му ги изнајми на НАТО.

Конресмените предводени од Елиот Енџел влијателен демократ во Одборот за надоврешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот, упати писмо до Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фор Расмунсен, во кое ја изразуваат својата загриженост поради руското купување на француски воени бордови.

„Од суштинско знаење е земјите членки на Алијансата да не и ставаат на располагање на Русија моќно оружје со кое таа би можела да ги нападне нејзините соседи“, се вели во писмото до Расмунсен за двата брода од типот „мистрал“.

Американскиот државен секретар, Џон Кери, ја повтори својата изјава кон својот француски колега, дека Вашингтон не е задоволен поради француската испорака на воените бродови во Москва.

Франција, која првобитно посака да го раскине договорот поради приклучувањето на Крим кон Русија, одлучи договорот за сега да важи, а дали тој ќе се раскине, таа одлука да ја донесе во октомври.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести