петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Амнести ја обвини Исламската држава за етничко чистење

isil-685x320

Поврзани вести

Меѓународната организација Амнести интернешнал ги обвини џихадистите на Исламската држава за „системско етничко чистење“ во северен Ирак.

„Масакрот и киднапирањата кои ги спроведува Исламската држава се застрашувачки нови докази дека бранот на етничко чистење против малцинството се шири на северен Ирак,“ изјави претставникот на Амнести, Донатела Ровера пренесува АФП.

Амнести ги обвини исламистите за „воени злосторства вклучувајќи масовни убиства и киднапирања.

Обединетите нации соопштија во понеделникот дека повеќе од 1420 луѓе се убиени во август, а 1370 се ранети во Ирак.

Екстремистичката група Исламска држава го контролира огромното подрачје на североистокот на Сирија како и голем дел на територијата на Ирак, а нивната власт е проследена со брутални убиства, наведува француската агенција.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести