петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 48

АМСМ: Забрана за камиони на Крива-Паланка Деве Баир, магла и снег на повеќе патишта

Возете внимателно и почитувајте ја поставената сигнализација

amsm

Поврзани вести

Забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир се’ уште е на сила.

Сообраќајот на останатите патишта во Македонија се одвива по влажни коловози, на повисоките места со остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат во Страцин, Крива Паланка, на граничен премин Деве Баир, Маврово, Стража, Буково, Ѓавато, Пресека, Плетвар, Делчево и Кула.

Поради појава на магла, намалена видливост 50 – 60 метри има на планинскиот премин Плетвар и до 100 метри на планинскиот премин Пресека.

АМСМ препорачува внимателно управување со возилата и почитување на поставената патна и сообраќајна сигнализација и на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Берово – Виница, каде е можна почеста појава на одрони.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести