понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Ана Фенингер го освои големиот кристален глобус

Lara Gut

Поврзани вести

Австриската скијачка Ана Фенингер се закити со големиот кристален глобус во Светскиот куп. Таа на две трки до крајот на сезоната, благодарение на второто место освоено на трката во супервелеслалом во Ленцерхајден стана севкупна победничка во најголемото скијачко натпреварување Светскиот куп.

Фенингер имАше 61 стотинка заостанување зад Швајцарката Лара Гут, а на третото место на подиумот им се придружи Словенката Тина Мазе, која го освои Светскиот куп минатата година.

Австријката до сега има остварено седум победи во Светскиот куп, шест во велеслалом и една во супервелеслалом . Покрај големиот кристален глобус сезонава се закити и со титулата олимписка шампионка во супервелеслалом на Игрите во Сочи, а освои сребро во велеслалом.

Фенингер на две трки до крајот на сезоната има 1271 бодови, пред Марија Риш со 1180 и Лара Гут со 1056 бодови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести