петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Анализа: Ангажманот на САД на Блискиот Исток не е бесконечен

Доколку самите земји не пројават желба за напредок, САД би можеле да се повлечат и да се концентрираат на останатите жешки теми во светот каде имаат интереси

John Kerry

Поврзани вести

Државниот секретар на САД, Џон Кери вели дека администрацијата на Барак Обама прави проценка на улогата во израелско-палестинските мировни преговори, откако и двете страни се поделени во однос на договорот за преговорите во насока на решение за создавање на две држави.

Кери вели, дека претседателот Обама јасно изјавил дека учеството на Соединетите држави во Блискоисточниот мир нема да биде бесконечно, затоа што Вашингтон е исправен пред кризи како оние во Украина, Сирија и иранската нуклеарна програма.

„Има ограничување на време кое САД може да го одделат ако самите држави не сакаат да преземат конструктивни стапки за да постигнат напредок“, вели тој.

Најпесимистичките прогнози на Кери за перспективата за мир следи поодбивањето на израелските власти да ослободат палестински затвореници, а Палестинците гласаа за присоединување кон 15 меѓународни организации, што ќе ги приближи до зголемување на шансите за признавање во Обединетите Нации.

Доколку никоја од страните не пројави желба да ги напушти преговорите, вели Кери, дојдено е време за „проверка на реалноста“.

„За жал, во последните неколку денови и двете страни преземаат чекори кои не се од помош. И тоа е видно за сите“, вели тој.

“Така што, ние ќе ги оцениме внимателно точно до каде се стигнало и каде би можеле да стигнеме“, додава тој.

„Лидерите треба да се одговорни. Самите партии треба да преземат фундаментални решенија и компромиси“, вели Кери.

Но, по година на обиди да бидат собрани двете страни на една маса, Изралцие и Палестинците взаемно се обвинуваат за нарушување на договореното.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести