петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

(АНАЛИЗА) Кои директори имаат највисоки плати во Европа?

plata

Последни вести

Меѓу менаџерите на 100 најголеми компании во Европа, најдобро се платени оние во Швајцарија. Просечната годишна плата која во 2013 година ја исплатиле осум најголеми мултинационални групации со седиште во таа земја изнесува 8,8 милиони франци (7,3 милиони евра), објави истражувачкиот центар „Тауерс Вотсон“ во нивната студија „CEO Pay in Eurotop 100″.

По Швајцарија, најдобро платени генерални директори има во Велика Британија и Шпанија со просечна годишна заработувачка од 7,5 милиони франци. За 100 компании кои се опфатени со оваа анализа, просечната заработувачка за минатата година за водечките менаџери била 6,5 милиони франци (5,4 милиони евра) и е поголема во однос на 2012.

Компаниите како „Рош“, „Нестле“ и „Новартис“ фигурираат меѓу четирите најголеми со пазарна вредност меѓу 215 и 231 милијарда франци.Во студијата понатаму се објаснува дека платите на менаџерите на анализираните компании директно зависат од нивото на приходи и распространетоста на мрежата на меѓународни активности.

Како што се наведува, Швајцарија заедно со Германија и Велика Британија фигурира меѓу земјите во кои примањата на менаџерите се во блиска врска со резултатите.Па така едвај една четвртина од исплатената сум го сочинува фиксниот дел, а остатокот се бонуси и варијабилни незагарантирани износи.

Спротивно на нив, пак скандинавските земји практикуваат поразличен модел на пресметка на платите на менаџерите.Во 2013 просечната плата на водечките директори на нивните најголеми компании изнесувала 2,6 милиони франци, а фиксната компнонента сочинувала 64 отсто од вкупните примања.

Анализирајќи по сектори, фармацевтските компании во Европа нудат најдобри услови за директорите, со просечна плата од 9,6 милиони франци минатата година. Следува секторот производи за широка потрошувачка со 8,1 милион франци и банките со директорска плата од 6,4 милиони франци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести