четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

АНАЛИЗА: Шпионски скандал ја тресе владата на Меркел

Berlin_Rajstag

Последни вести

„Пријателите не се прислушуваат“.

Ова беше реакцијата на германскиот канцелар Ангела Меркел, кога дозна дека нејзиниот мобилен телефон бил прислушуван од американските безбедносни служби во 2013 година.

Од друга страна, пак, тврдењата дека германските тајни служби ги шпионирале европските земји во името на САД, го ставија Берлин во една многу непријатна позиција, анализира Би-Би-Си, пренесува Нетпрес.

Со години германската разузнувачка агенција БНД работи со американската Агенција за национална безбедност (НСА). Германските агенти добиваат од Вашингтон списоци со броеви на мобилни телефони и IP-адреси на лица, кои треба да бидат шпионирани. Целта е борба со глобалниот тероризам.

Во 2008 година BND ја известува владата во Берлин дека списокот, што го дибиле од своите американски колеги, вклучува и лица кои немаат ништо заедничко со тероризмот. Меѓу нив, според објави во германските медиуми, се луѓе од европски компании, како на пример „Ербас“.

Од објавените документи сега се дознава дека по се’ изгледа Германија го шпионирала и францускиот претседателски дворец, и француското министерство за надворешни работи и Европската комисија, а сето тоа по налог на американската НСА.

BNDstab

На нишан

Сеуште нема официјална реакција од Франција, но досегашните откриени материјали придонесуваат многу за нарушување на солидната врска меѓу двете земји.

Во истовреме во Германија, наголемо се засилува притисокот врз властите, за да откријат колку всушност тие знаеле за стореното шпионирање.

На нишан е министерот за внатрешни работи, Томас де Мезиер, кој во 2008 година бил директно одговорен за работата на БНД.

Тој тврди дека незнаел апсолутно ништо за злоупотребите во тајните служби.

Минатата недела, германскиот весник „Bild “, на својата насловна страница, објави сатирична фотомонтажа од министерот за внатрешни работи на која тој е со издолжен нос, како Пинокио.

„Господине Мезиер, лажете и не сте казнет“, бил насловот на фотомонтажата.

Мезиер изјавува дека, бидејќи тие информации се класифицирани, тој нема право да ги објавува во јавноста. Тој повикува безбедносниот документ, кој се појави во јавноста, што е можно поскоро да биде презентиран пред специјална парламентарна комисија, која е основана за истраги за откровенијата направени од Едвард Сноуден, бивш припадник на американската служба, задолжен за шпионажи на НСА во Европа, а неговите задачи опфаќале и прислушување на телефонот на Ангела Меркел.

Скандалот доминира во насловите

Минатата недела еден од членовите на специјалната германска парламентарна комисија изрази јавно големо незадоволство. Кристијан Флисек од Социјал-Демократската партија рече дека веќе неколку недели парламентарната комисијата безуспешно се обидува да добие список од НСА по официјални канали.

Шпионажата е чувствителна тема во Германија и последните откровенија по таа тема доминираат во насловите на медиумите, и тоа со денови. Не беше толку одамна кога граѓаните, на сега веќе поранешната Источна Германија, беа шпионирани од сопствените власти.

Портпаролот на Ангела Меркел тврди дека германската влада не била свесна за обемот на шпионажата.

Но, тоа сепак не ги запира прашањата.

Весникот „Die Tageszeitung“, на својата насловна страница објави потерница, во која се вметнати фотографии од најважните политичари во Германија.

„Кој е вистинскиот криминалец“, прашува изданието, а меѓу снимките од објавените политичари е и Ангела Меркел.

Најчитани вести