петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Анастасија Богдановски постави нов државен рекорд на 100 метри слободно и норма за СП 2015

plivanje[13]

Поврзани вести

Извонреден почеток на шампионатот во долги базени на САД кој до 3.август ќе се одржува во Сент Морис, Мериленд, имаше најдобрата македонска пливачка Анастасија Богдановски, која на 100 метри слободно го освои златниот медал, поставувајќи во исто време и нов државен рекорд на Македонија од 56.50 секунди. Нашата пливачка успеа да го поправи стариот рекорд кој гласеше 56.61, а кој исто така беше во нејзина сопственост, поставен во Шарлот во мај оваа година.

Инаку Богдановски со овој резултат успеа да избори и норма за Светското првенство 2015 кое ќе се одржува во Казан, Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести