среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Анчелоти на лето доаѓа во Баерн Минхен ?!

Поранешниот тренер на Парма, Јувентус, Милан, ПСЖ и Реал, Карло Анчелоти ќе го наследи Пеп Гвардиола на кормилото на Баерн ако шпанскиот стручњак одлучи да си замине на крајот од оваа сезона, соопшти утринава Calciomercato.

Анчелоти е следниот предводник на Баерн Минхен ?!

Анчелоти е следниот предводник на Баерн Минхен ?!

Поврзани вести

Според овој портал, претставници на Баерн не само што се сретнале со Анчелоти, туку постигнале согласност за потпишување двегодишен договор кој би почнал од летото 2016 година.

Тоа би била нова можност за италијанскиот стручњак да дојде до четвртата титулата во Лигата на шампионите, а на својата колекција да додаде трофеј и од Бундеслигата, откако претходно освои од Италија, Англија и Франција.

Желбата на Баерн да обезбеди квалитетен стручњак за тренерската позиција во тимот доаѓа од најавите дека Гвардиола веќе се договорил со Манчестер Сити и ќе го преземе премиерлигашот претстојното лето. На таа страна оди и неговото одбивање да го продолжи договорот со Баерн откако претходните две сезони ја освојуваше титулата во Бундеслигата, а на пат е да ја освои и третата по перфектниот старт.

Засега, нема официјална потврда на договорот ниту од Баерн, ниту од Анчелоти, но јасно е дека германскиот првак во следниот период ќе изврши притисок врз Гвардиола да ги објави плановите за својата иднина.

Најчитани вести