Спорт

Анчелоти е нов тренер на Баерн

Анчелоти е нов тренер на Баерн
Анчелоти е нов тренер на Баерн
Познатиот италијански стручњак Карло Анчелоти ќе го наследи Пеп Гвардиола на клупата на Баерн Минхен.

Потврда стигна од редовите на баварскиот клуб со дополнение дека Анчелоти ќе потпише тригодишен договор со Баерн.

Функцијата шеф на стручниот штаб, Анчелоти ќе ја преземе од први јули 2016 година. Баварските медиуми потсетуваат дека Анчелоти освоил 16 трофеи, како и дека три пати го подигнал пехарот наменет за победникот во Лигата на шампионите.

fb-baern

Анчелоти истакнал дека му е чест да биде тренер на голем клуб како што е Баерн идната сезона.