Спорт

Андухар лесно го “скрши” Бердих

Андухар лесно го “скрши” Бердих

Чешкиот тенисер Томаш Бердих, кој пред само неколку дена го освои турнирот во Стокхолм, откако во финалето славеше против Бугаринот Димитров, доживеа елиминација уште во 1/16 финалето на турнирот во Валенсија.

Домашниот тенисер Пабло Андухар успеа да слави против Чехот со убедливи 2:0 (6:3 , 6:2) во сетови и да се пласира во 1/8 финалето, каде ќе игра против Србинот Лајовиќ, кој пак вчера славеше над Соуса од Португалија.