вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ангела Меркел ја губи својата популарност

Germany Government Meeting

Поврзани вести

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за прв пат во последните две години не се наоѓа на врвот од листата најпопуларни политичари во таа земја, покажуваат најновите анкети.

Според истражувањето на германската телевизиска станица АРД, министерот за надворешни работи на Германија, Франк Валтер Штајнмаер има поддршка од 70 отсто од граѓаните, еден отсто повеќе од Меркел.

Анкетата е спроведена на трети и четврти февруари, а во истата учествувале 1.008 гласачи.

Резултатите од анкетата покажале дека антиевропската партија „Алтернатив фир Дојчланд“ ќе освои шест отсто од гласовите на претстојните избори за Европскиот парламент, закажани за 25-ти мај, што е значајно над прагот од три отсто од потребното освојување на едно место во парламентот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести