вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Ангела Меркел на одмор во Швајцарија, а за Божиќ ќе подготви печена гуска

Меркел, својот прв термин како канцелар го има за 15 дена, пишува овој таблоид кој објави и фотогрии од Мерекл од ова швајцарско познато зимувалиште, каде што е сликана со скии под рака.

angela merkel

Поврзани вести

Германската канцеларка Ангела Меркел, која по најдолгите коалициони преговори до сега повторно е избрана за германски шеф на Владата, се одмора во Сент Мориц, пренесува таблоидот Билд.

Меркел, својот прв термин како канцелар го има за 15 дена, пишува овој таблоид кој објави и фотогрии од Мерекл од ова швајцарско познато зимувалиште, каде што е сликана со скии под рака. Тие коментираат дека ја облекла својата сива јакна, онаа истата која ја носила и на минатиот зимски одмор.

Како и секоја година, Ангела Меркел својот зимски одмор го поминува во Сент Мориц. Германската канцеларка изјавила дека божиќните празници ќе ги искористи за малку повеќе свеж воздух и средби со пријателите и семејството.За време на празничните денови, на нејзината трпеза ќе се најде печена гуска, која таа ќе ја подготви.

Германските политичари и годинава различно ќе ги поминат божиќните одмори, на патувања и дома со семејството покрај елка на богата трпеза на која ќе се најдат чадена риба, компир салата со колбаси, кисела зелка со суво месо како и печена патка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести