понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ангела Меркел пристигна во Киев

merkel

Поврзани вести

Канцеларката на Германија, Ангела Меркел денеска пристигна во Киев на разговори за конфликтот со Русија, поради прорускиот сепаратистички бунт.

Воедно Меркел е највисокиот западен лидер, кој ја посетува Украина од почетокот на кризата.

Посетата на Меркел се случува пред одбележувањето утре на Денот на независноста на Украина и се толкува од Киев како знак на поддршка.

Меркел се очекува на средбата со претседателот на Украина Петро Порошенко да побара од него да ја омекне воената операција против сепаратистите.

Германската канцеларка е предвидено да се сретне и со премиерот на Украина, Арсениј Јаценјук и градоначалниците на различни региони на земјата, меѓу кои и на Доњецката област, која е бастион на сепаратистите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести