недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 3

Анкара го отповика амбасадорот од Германија по Резолуцијата за Ерменците

Турскиот премиер информира дека Анкара го отповикала амбасадорот во Германија.

ambasador-turcija

Поврзани вести

Турскиот премиер информира дека Анкара го отповикала амбасадорот во Германија откако во германскиот Бундестаг беше изгласана симболична резолуција со која што масакрот на Ерменците од 1915-тата година од Отоманите беше прогласен за геноцид.

Се очекува дека амбасадорот Хусеин Авни Карслиоглу ќе се врати во Турција денес попладне, според весникот Зидојче Цајтунг.

Инаку Турција реагираше бурно пред и по усвојувањето на Резолуцијата за Геноцидот врз Ерменците, повеќе за ова на следниот линк.

Најчитани вести