среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

АНКЕТА: Грците најголеми песимисти во Европа

0-13-prichini-zoshto-e-dobro-da-se-bide-pesimist-www.kafepauza.mk_-400x250

Последни вести

Французите станале речиси исто песимистични како Грците во време кога Европа се бори со постојан недостиг на изгледи за работа, покажа анкетата на Истражувачкиот центар „Пју“, кој презентираше мрачна слика за светската економија.

Вкупно 53 проценти од Грците рекле дека очекуваат економската ситуација да се влоши во текот на следните 12 месеци, а веднаш зад нив се Французите со 48 отсто, од 44 земји во кои е спроведена анкетата.

Во Грција, Италија и Шпанија, повеќе од 90 отсто од испитаниците рекле дека сегашната ситуација е лоша, додека тој процент во Франција изнесува 88 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести