петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Анкета: Партија на правдата и развојот победник на локалните избори во Турција

turcija

Поврзани вести

Во Турција денеска се одржуваат последните митинзи пред утрешните локални избори, на кои според анкетите сигурен победник е Партијата на правдата и развојот (АКП) на премиерот Реџеп Таип Ердоган.

Најголемата турска опозициска Републиканска народна партија (ЦХП) денеска ќе одржи митинг во Истанбул. Тоа ќе биде 56-иот митинг на партијата, која ја почна кампањата на 28 февруари во Чанакале.

Ердоган вчера ги откажа предизборните митинзи во Централна Турција поради проблеми со гласот. Ердоган и неговата Партија на правдата и развојот  одржаа митинзи во 56 окрузи, а кампањата ја почнаа во градот Сивас на 22 февруари.

Резултатите од истражувањето на јавното мислење на агенцијата „Конда“, позната по своите точни прогнози, покажуваат дека владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) ќе победи на локалните избори со 46 отсто од гласовите.

Според резултатите од анкетата спроведена на 22 и 23 март, АКП на премиерот има поддршката на 46 отсто од гласачите, а на второ место ќе биде Републиканската народна партија со 27 проценти.

Партијата на националистичката акција ќе освои 15 проценти, курдската Партија за мир и демократија  седум отсто, а другите партии ќе ги подделат останатите пет проценти од гласачкото тело.

Податоците се обезбедени со непосредни интервјуа на 3.670 учесници од 33 турски окрузи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести