петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Анкета: Се зголемува поддршката за независност на Шкотска

skotska

Последни вести

Резултатите од анкетата покажуваат дека во месец август драстично е зголемена поддршката за независноста на Шкотска.

Истражувањето на јавното мислење на „Сан“ и на „Тајмс“ покажува дека кампањата за независност на Шкотска се искачила на 47 проценти, што е зголемување за четири отсто од средината на август и осум од почетокот на минатиот месец.

Значителна промена на јавното мислење е забележана минатата недела по двете телевизиски дебати.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести