понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Анкета: Сириза води пред Нова демократија

Според анкетата, спроведена од 7 до 9 септември од страна на „Про Дата“, Сириза е прва со поддршка од 28,5 отсто од гласачите, по што следат НД со 23,5 отсто, Златна зора со 6,5 отсто, ПАСОК со 4,5 проценти.

Анкета: Сириза води пред Нова демократија

Анкета: Сириза води пред Нова демократија

Поврзани вести

Коалицијата на радикалната левица (Сириза) има пет проценти предност пред Нова демократија (НД), покажува последната анкета на јавното мислење во пресрет на вонредните парламентарни избори во Грција закажани за 20 септември, што денеска ја објави грчкиот „Весник на уредниците“, пренесува МИА.

Според анкетата, спроведена од 7 до 9 септември од страна на „Про Дата“, Сириза е прва со поддршка од 28,5 отсто од гласачите, по што следат НД со 23,5 отсто, Златна зора со 6,5 отсто, ПАСОК со 4,5 проценти, Потами со четири отсто, Сојузот на центристите со 3,5 проценти и Национално единство и Независни Грци со по 2,5 проценти.

Неопределени се 17,5 проценти од Грците. На прашањето кого сметаат дека е посоодветен за премиер, 37 отсто од испитаниците го преферираат Алексис Ципрас, а 25 отсто се за Евангелос Меимаракис. Сепак, дури 25 отсто од Грците сметаат дека никој не е погоден за функцијата.

Најчитани вести