среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Анкетата на БРИМА ГАЛУП потврди: СДСМ се плаши од избори, затоа ги минира преговорите

СДСМ со низа конструкциi смислено сака да и нанесе штета на земјата со тоа што свесно ги минира преговорите и самиот процес, на тој начин придонесувајќи странскиот фактор да има добро алиби на Македонија да и ја одземе препораката.

За Заев ДИК е демократска независна институција на која и се радуваме сите, но сега ќе ги бојкотира изборите

За Заев ДИК е демократска независна институција на која и се радуваме сите, но сега ќе ги бојкотира изборите

Поврзани вести

Реномираната агенција Брима Галуп прогнозира убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ на следните парламентарни избори. Бројките од анкетата покажуваат зошто СДСМ се плаши од избори и ги минира преговорите, со цел Македонија да ја изгуби препораката од ЕУ.

Според податоците добиени од истражувањето на јавното мислење на БРИМА ГАЛУП, владејачката партија има двојно поголема поддршка од опозицискиот СДСМ. За партијата на премиерот Груевски би гласале 23,5% од граѓаните, додека за опозицискиот СДСМ само 12,4%. Третото место го зазема ДУИ со 7,6%, четврта е ДПА со 3,5%.

Поради стравот на СДСМ од избори, кој многу добро го отсликуваат овие бројки од последната анкета на реноминираната агенција, Македонија ја губи препораката која шест години по ред ја добива од Европската Унија. Земјава ќе ја загуби препораката

Најчитани вести