вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Антиќ останува во Атланта уште една година

a

Последни вести

Првиот Македонец во НБА лигата, Перо Антиќ и следната сезона ќе настапува за Атланта, потврдија од клубот. Антиќ со Атланта имаше договор на една плус една година, односно втората година не му беше загарантира, но добрите игри беа препорака клубот да го задржи и за сезоната 2014/15.

Атланта не ја искористи клаузулата за раскин на договорот, туку напротив, втората година од тој договор да стане „загарантирана“, со што Македонецот и дефинитивно ќе го продолжи својот престој во најсилната кошаркарска лига во светот.

Крилниот центар ќе има годишна плата од 1,25 милиони долари. Учинокот на Антиќ во 50.те настапи од дебитантската сезона (2013/14) во НБА лигата е од седум поени, 4,2 скокови и 1,2 асистенции за 18,5 минути по натпревар.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести