недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Антиќ се повреди и ќе паузира четири недели

Atlanta Hawks v Orlando Magic

Поврзани вести

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ во редовитена Атланта ќе паузира од две до четири недели поради скршеница на глуждот на десната нога.

Челницитена „јастребите“ соопштија дека првиот македонски кошаркар во НБА лига го извртел глуждот на натпреварот против Бруклин Нетс минатата недела во Лондон, но рентгентската снимка по мечот била негативна и затоа ги одиграл следните две средби.

На последната против Орландо Меџик го забележа својот прв дабл-дабл во најсилната кошаркарска лига во светот и реализира четири слободни фрлања во финишот, донесувајќи им победа на „јастребите“.

Меѓутоа новиот преглед покажавлошување на повредата.Магнетната резонанца и прегледот направен денеска од д-р Ешок Реди на Ортопедската клиника во Атланта утврдиле мала фрактура на зглобот и ногата му е имобилизирана.
Антиќ беше стартер на осум од 12. натпревари на Атланта по повредата на ол-стар центарот Ал Хорфорд, за кого сезоната е завршена. Антиќ во наредните четири недели ќе биде заменет со Елтон Бренд, кој беше стартер во првите три меча по повредата на Хорфорд.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести