сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Антиќ со тројка ја спаси Атланта од пораз

antic1-615x400

Поврзани вести

Македонскиот репрезентативец Перо Антиќ најзаслужен за победата на својот тим Атланта во НБА лига Тој со тројка во последните секунди од регуларниот дел од натпреварот се избори за продолжение во кое „јастребите” го совлада Шарлот од 118:116.

Антиќ, кој овој пат по повредата на Ал Хорфорд доби поголема минутжа, на три секунди пред крајот на мечот реализираше три поени по дизбалансиран шут со една нога израмнувајќи го резултатот на 101:101. Атланта, на тој начин, се избори за продолжение а на крајот стигна и до победата.

За 22 минути и 22 секунди на паркетот нашиот кошаркар на крај остана на само тие три поени, но имаше седум асистенции, четири скока, три блокади и една украдена топка.
„Мора да истакнеме дека Перо е нашиот спасител. Имаше феноменален шут кога сите најмалку очекувавме“ – беше коментарот од тимот на Атланта по крајот на мечот.

Милсап со 33 поени и Вилијамс со 28 поени, од кои сите десет во продолжението ги постигна од линијата за слободни фрлања. Одлично одигра и Џеф Тиг со 20 поени и девет асистенции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести