петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Антиќ започна одлично во Фенербахче – веднаш дабл дабл учинок

Поранешниот македонски репрезентативец, Перо Антиќ дебитираше за својот нов тим Фенербахче.

Антиќ имаше одлично деби за својот нов клуб Фенербахче

Антиќ имаше одлично деби за својот нов клуб Фенербахче

Поврзани вести

На пријателскиот турнир “Задар Догуш Баскетбол”, кој се игра во Хрватска, Фенербахче славеше против Дарушафака со 62:59. Антиќ имаше одличен старт на својата авантура во Европа, откако постигна 10 поени, а забележа и 13 скока. Тој поените ги постигна на стартот од мечот, односно во првата четвртина, а до крајот на натпреварот беше максимално корисен под обрачите, поради што беше и најдобар “скокач”.

Најефикасен кошаркар во триумфот беше Удо кој постигна 16 поени, а потоа следеа Мухамед со 14 и Антиќ со 10 поена, додека кај Дарушфака најмногу се истакнаа Харангоди со 12 и Ерден со 10 постигнати поени. Покрај Фенербахче и Дарушфака, на силниот пријателски турнир ќе настапат уште домаќинот Задар, грчкиот гигант Олимпијакос, Црвена Звезда и Баерн Минхен.

Турнирот трае од 24 до 27 септември.

Најчитани вести