четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Антикорупциска ќе го разгледува случајот со набавката на гас во Струмица

„Сител“ вчера објави дека фирмата Си Ен Џи Системс, во која управител е Митко Андреевски, Претседател на комисијата за енергетика на СДСМ, во два тендери во 2003 и 2016 година од општина Струмица инкасирала 2,5 милиони евра.

002

Последни вести

Антикорупциската комисија ќе го разгледува случајот со набавката на гас за потребите на општина Струмица. Како што информираат од Комисијата, ќе се проверува дали постои судир на интереси поради тоа што градоначалникот Зоран Заев, набавувал гас од својот сопартиец, претседател на комисијата за енергетика на СДСМ.

ТВ „Сител“ вчера објави дека фирмата Си Ен Џи Системс, во која управител е Митко Андреевски, Претседател на комисијата за енергетика на СДСМ, во два тендери во 2003 и 2016 година од општина Струмица инкасирала 2,5 милиони евра.

Фирмата на Анреевски во 2016 склучила договор за набавка на гас во  износ од 36 милиони денари или околу 600.000 евра.
Како што објави „Сител“, Заев набавил гас од Андреевски по цена од 24,4 денари за метар кубен, во време кога државната ЕЛЕМ, гасот го набавува по цена од 12,8 денари по кубик.

Најчитани вести