среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Антитерористичките сили во Германија под зголемена будност

germanija

Последни вести

Двајцата членови на Исламска држава кои што беа денеска уапсени во Германија не планирале терористички акциии, потврди денеска германската федерална полиција, пренсе МИА.

Двајцата исламски радикали кои што се на возраст од триесетина години имале врски со келии на ИД. Истрагата против нив траела пред една година а планирањето за нивно апсење започнала пред неколку недели, изјави полицискио портпарол Стефан Редлих.

Европски разузнавачки извори за телевизијата Си-Ен-Ен тврдат дека постојат индиции за директиви издадени од лидерите на ИД насочени кон повратници од Сирија и Ирак. Според нив повратниците треба да започнат напади на европска почва во знак на одмазда за авионските напади на западната коалиција во Ирак и Сирија.

Заканите се насочени пред се кон Франција, Велика Британија и Белгија но и кон Германија. Сите овие земји се дел од западната коалиција која што е вклучена во битката против ИСИС. Според истиот извор тоа е причината што антитерористичките капацитети на Германија се пог зголемена будност. 

Најчитани вести