сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Антонио Ристевски 29-ти на Олимписката трка во слалом

Ова е убедливо најдобро постигнат резултат на македонските спортисти во историјата на Зимските олимписки игри (ЗОИ)

antonio ristevski

Поврзани вести

Антонио Ристевски, со својот резултат на Олимписката слаломска трка во Роса Хутор, Сочи (постигнато време од 1:58:44) и пласман на 29-тото место на Зимските Олимписки игри Сочи2014, влезе во историја на зимските олимписки спортови во Македонија. Ова е убедливо најдобро постигнат резултат на македонските спортисти во историјата на Зимските олимписки игри (ЗОИ).

Овој многу добар резултат е плод на повеќе децениската напорна работа на Антонио Ристевски и неговиот тренер Иван Лесевски. И пред двајцата предстојат уште понапорни тренинзи и нови докажувања бидејќи сигурно дека Антонио и Иван во блиска иднина ќе постигнат уште повредни Олимписки и спортски резултати.

На стартот на Олимписката трка во слалом се појавија вкупно 117 скијачи. Златниот медал го освои Марио Мат (Австрија), а сребрениот медал го освои Марсел Хиршер (Австрија), додека бронзениот медал го освои Хенрик Кристоферсен од Норвешка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести