петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Апелацискиот суд ја намали казната за Кежаровски

kezarovskiii

Последни вести

Апелацискиот суд попладнево по одржаната јавна седница за случајот „Ликвидација“ соопшти дека генерално ја потврдува првостепената пресуда, но оти им се намалуваат казните на неколку обвинети меѓу кои и на новинарот Томислав Кежаровски.

Како што стои во соопштението, на Кежаровски му се утврдува казна затвор од две години, на Воислав Зафиров две и пол години, на Илија Танев година и пол  и на Ивица Евремов три години. Борис Николовски и Сашо Лазаровски пак добија условни казни од една година доколку не го повторат делото во наредните три години.

Апелацискиот суд ги прифати и жалбите на Иле Танев и на Сабедин Џини Хофман и предметот го врати на повторно прегледување.

Кежаровски беше осуден на четири ипол години затвор за одбивање да ги открие имињата на изворите кои ги користел за серијата издржувачки текстови. 

Најчитани вести