понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Апсења во Гостивар поврзани со акцијата „Чекан“

polic.jpg-500

Последни вести

Во акција на Секторот за организиран криминал синоќа во Гостивар уапсени се повеќе лица. Според првичните информации, меѓу нив има полицајци од кои еден е поранешен командир на гостиварската полициска станица, јавува МИА, пренесува Нетпрес.

Од МВР потврдуваат дека спровеле акција и оти има приведени, но не откриваат за кого точно станува збор и зошто се осомничени. Повеќе детали најавуваат за денеска.

Според првичните информации, станува збор за лица кои се вмешани во активности поврзани со неодамна спроведената акција „Чекан”. Тогаш беа приведени нотари, лихвари и извршители, осомничени за „злосторничко здружување“, „изнуда“, „лихварство“ и „перење пари“. Полициските информации велат дека осомничената група дејствувала на подрачјето на западна Македонија.

Најчитани вести