среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Уапсени 15 лица во заедничка полициска акција на БиХ и Франција

Уапсени 15 лица во заедничка полициска акција на БиХ и Франција

Уапсени 15 лица во заедничка полициска акција на БиХ и Франција

Поврзани вести

Во координирана акција на полициите на Босна и Херцеговина и на Франција уапсени се 15 лица поради илегална трговија со луѓе и злоставување на млади жени и деца, објави МИА.

Во БиХ се уапсени седум лица, а во Франција осуммина, пренесува Фена.

Операцијата е спроведена во реонот на босанските градови Зеница, Власеница, Приједор и Јајце. Уапсените се осомничени за илегална трговија со луѓе и за нивно експлоатирање. Властите на БиХ оценуваат дека од 2012 година осомничените врбувале многу жени кои во Франција краделе. Тие врбувале и деца и незаконски се стекнале со повеќе од два милиони евра.

Приведените се осомничени и за перење на пари, фалсификување на документи, илегална трговија со луѓе и злоупотреба на наркотици.

Најчитани вести