Балкан

Уапсени две лица поради пожарот во Атина

Уапсени две лица поради пожарот во Атина
Уапсени две лица поради пожарот во Атина

Две лица се уапсени во Атина, едниот Грк, а другиот Бугарин под сомнение дека случајно предизвикале шумски пожар, кој се прошири кон североисточните предградија на главниот град на Грција.

Двајцата мажи на возраст од 67 односно 58 години ќе бидат изведени пред суд под сомнение дека случајно предизвикале пожар.

Пожарот што вчера избувна во североисточното предградие на Атина, Кареас, во подножјето на планината Имитос, брзо се прошири и се закануваше дека ќе зафати уште две населби. Огнот утрово е ставен под контрола.

Другиот пожар на островор Пелопонез, во близина на пристаништето Неаполи, уништи неколку куќи и голема површина обработливо земјиште.

Вчера ширум Грција регистрирани се околу 80 пожари, а денеска има пожар на островот Скирос.

Грчките власти предупредуваат дека поради силните ветрови голема е опасноста од избивање на нови пожари.