понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Арамии ограбиле четири цркви во охридско

Четири цркви во охридско мета на арамии.

g_crkva

Поврзани вести

Арамиите работат со полна пареа, за една ноќ ограбени четири цркви.

Според информациите од Министерството за внатрешни работи, ноќта помеѓу 26 и 27 март во две охрдиски села ограбени се четири цркви. Арамиите го искористиле момент кога објектите немало никој и насилно ги отвориле вратите.

Во селото Куратица ограбени три цркви. Од Света Богородица украдени се 1.700 денари, од Свети Димитрија и Свети Никола по 1000 денари.

Арамија провалил и во црквата Света Богородица во село Завој од каде се украдени 3.000 денари.

Полицијата работи на откривање на сторителите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести