петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Арамија украл 7.000 денари од црква во кумановскo Проевце

Арамија ги собрал парите на верниците од црквата „Света Мина“ во Проевце.

g_crkva

Поврзани вести

Мета на арамија  била црквата во село Проевце.

Непознат сторител вчера провалил во црквата „Света Мина“ во кумановското село Проевце.

Според информациите од полицијата, арамијата влегол во малиот храм откако насилно ги скршил катанецот и бравата од влезната врата. Потоа, тој ги собрал парите од иконите кои верниците ги оставаат за здравје и среќа. Со плен од 7.000 денари во различни апоени тој избегал.

Полицијата работи на откривање на арамијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести