понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Арапска лига: Екстремистите извршија злосторства врз човештвото

arapska-liga

Поврзани вести

Арапската лига денеска ги обвини сунитските екстремисти од Исламската држава дека направиле злосторства врз човештвото поради прогонството на припрадниците на заедницата Јазиди кои се во смртна опасност на планините за северот на Ирак.

Генералниот секретар на Арапската лига, Набил ел Араби, побара сторителите на ова злосторство да бидат донесени пред лицето на правадата.

Поради напредување на џихадистите, повеќе од 200 илјади луѓе ги напуштиле своите домови, особено по заземањето на Карадош, најстариот христијански град во Трак.

Јазидите, се припадници на стара курдска секта и живеат на северот на Ирак и во Сирија. Нивната религија која има елементи на зороастризам, припадниците на Исламските држави ја сметаат за еретичка.

Според екстремистите, на Јазидите, кои се заробени на сушните планини им се заканува глад и жед.

Според податоците на Обединетите Нации од јуни поради насилство во Ирак, повеќе од пола милион луѓе се раселени, со што вкупната бројка на раселени лица помина еден милион.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести