среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Арапска лига: Израел ги попречува мировните преговори за прекин на огнот

arapska-liga

Последни вести

Генералниот секретар на Арапската лига го обвини Израел дека пречи при преговорите за примирје во појасот Газа, еден ден по прекинот на огнот и продолжува со борбите.

„Израел го спречува секој вид на договор кој ги водел кон смирување на напнатоста во појасот Газа“, рече Гереалниот секретар на огранизацијата, Набил Ал Араби.

Борбите меѓу израелската војска и палестински Хамас продолжија вчера во палестинската енклава со што се прекинати преговорите во Каиро кои имаа за цел договор за траен прекин на огнот по воспоставување на повеќедневно примирје во Газа.

Египет денеска наведе дека ќе продолжи со контактите со двете спротиствани страни за повторно да се дојде до прекин на огнот и да можат да продолжат преговорите за мир.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести