сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Арапската лига формира арапски воени сили за борба против џихадистите

dz-630x289

Последни вести

Шефот на Арапската лига Набил ал Араби побара формирање заеднички арапски воени сили за борба против ширењето на ектремистичките исламски групи.

– Постои итна потреба за формирање на заеднички арапски воени сили, кои ќе можат брзо да интервенираат во борбата против тероризмот и активностите на терористичките групи, порача Араби на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Арапската лига во Каиро.

Тој исто така го потенцира значењето на соработката во областите кои се однесуваат на безбедноста и размената на информации меѓу арапските земји.

Заменик-шефот на Арапската лига Ахмед Бен Хели минатата недела изјави дека лидерите на овој сојуз би требало да се заложат за формирање на заеднички сили на самитот на 28 и 29 март во Шарм ел Шеик во Египет.

Најчитани вести