сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Арапската лига одби да го признае Израел како еврејска држава

arapska liga

Последни вести

Арапските лидери целосно го поддржаа одбивањето на Палестинците да го признаат Израел како еврејска држава, соопштува „Франс прес“.

„Ние го отфрламе повикот Израел да се признае како еврејска држава“, се вели во завршната декларација по дводневниот состанок на Арапската лига во Кувајт .

Лидерите исто така ги осудуваат масовни колежи во граѓанската војна од страна на сириската Влада и повикуваат на политичко решение на конфликтот.

Тие повикуваат конфликтот да се реши во согласност со декларацијата од конференцијата „Женева – 1“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести