петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Арапската лига со заедничко решение за судирите во Газа

arapska-liga1

Последни вести

Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Арапската лига итно се состаноа во Каиро за да пронајдат решениие со кое би се сопрело крвопролевањето над палестинскиот народ, како и поради заземање на заеднички арапски став по тоа прашање, соопштува Египетската Влада.

Египет кој посредуваше во 2012 година за примирјето меѓу Израел и палестинското радикално движење Хамас сега е резервиран бидејќи сегашната Влада во Каиро е против Хамас, сметајќи дека тоа палестинско крило е против исламистичкото Муслиманско братство.

Од друга страна, Саудиска Арабија ветила итна помош од 53,3 милиони долари за жртвите од бомбардирањето во Газа, а Обединетите Арапски Емирати 52 милиони долари.

Палестинскиот претседател Махмуд Абас побара од Обединетите Нации да ги поддржат палестинците кои се под израелска воена офанзива во појасот Газа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести