четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 28

Аргентина го освои Дејвис Купот

Тениската репрезентација на Аргентина го освои трофејот во Дејвис Купот по пресвртот направен на третиот ден од финалето против Хрватска.

аргентина

Поврзани вести

Хуан Мартин Дел Потро и Федерико Делбонис успеаја негативата од 1:2 по првите два дена да ја претворат во конечна победа од 3:2 за прв историски трофеј на нивната земја.

Дел Потро иако губеше со 2-0 во сетови од Марин Чилиќ, на крајот славеше победа со 3-2 и го изедначи резултатот на 2-2, па финалето во Загреб синоќа го реши Делбонис по убедливите 3-0 против Иво Карловиќ.

Хрватска пропушти убава шанса по втор пат да го освои трофејот од престижното натпреварување.

Најчитани вести