сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Аријан Адеми играл допингуван против Арсенал ?!

Аријан Адеми го очекува подолга суспензија од фудбалските терени откако беше обелоденето дека македонскиот репрезентативец паднал на допинг-тест по дуелот меѓу Динамо Загреб и Арсенал.

Хрватите обвинуваат - виновни во случајот со Адеми се македонските лекари ?!

Хрватите обвинуваат - виновни во случајот со Адеми се македонските лекари ?!

Последни вести

Македонскиот репрезентативец беше дел од тимот Динамо кој успеа да слави против “топчиите”, но сега сето тоа паѓа во втор план откако Адеми не успеал да го мине допинг-тестот. Овој фудбалер веќе го напуштил таборот на репрезентацијата и се вратил во Загреб, каде претставниците на Динамо веќе го потврдија целиот случај.

Запознаени сме со резултатите од допинг-контролата по мечот со Арсенал и дека нашиот фудбалер Аријан Адеми бил позитивен на тој тест, т.е. дека УЕФА покрена постапка против него. Според правилата, Динамо не смее да коментира додека трае дисциплинскаста постапка и додека не бидат готови резултатите од Б примерокот. Сакаме да истакнеме дека Аријан Адеми во последната година шест пати бил тестиран и секогаш бил негативен. Исто така, сите наши фудбалери од почетокот на сезонава во неколку наврати минаа допинг-тестови и сите резултати беа негативни, се вели во соопштението на веб-страницата на Динамо Загреб.

Информацијата вечерва беше потврдена и од страна на Фудбалската Федерација на Македонија, а јасно е дека по ваквиот развој на настаните Адеми ќе ги пропушти најмалку двата следни натпревари на нашата репрезентација, против Украина и Белорусија.

Најчитани вести