понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

АРМ ќе преземе дел од словенечките искуства за противвоздушната одбрана

132593477

Последни вести

Армијата на Република Македонија да преземе дел од словенечките искуства за заштита на воздушниот простор и организирање на противвоздушната одбрана над територијата на Република Македонија, како што е регулирано во Република Словенија.

За ова прашање разговарале денеска началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески и началникот на ГШ генерал мајор Андреј Остерман, кој ја предводи делегацијата на Вооружените сили на Република Словенија која е во дводневна посета на Република Македонија.

На средбата Котески и Остерман разговарале и за воената соработка, размената на искуства од учеството во меѓународните мировни операции предводени од НАТО, ОН и од ЕУ.

Заеднички заклучиле дека воената соработка меѓу двете армии е одлична и има одредени показатели, како што нагласија, за понатамошно унапредување.

Фотографија: МИА

Најчитани вести