четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

АРМ одбележува 22 години постоење

ARM-banskoliev-535

Поврзани вести

Со свечена церемонија Армијата на Република Македонија ќе ја одбележи 22 годишнината од своето постоење.

Централната свеченост по повод 18 Август ќе се одржи денеска попладне во Центарот за обука на вода во Охрид.

На свеченоста најавено е присуство на претседателот и врховен командант Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, министерот за одбрана Зоран Јолевски, началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, министри, пратеници, поранешни министри за одбрана и началници на ГШ на АРМ, пензионирани генерали на АРМ, високи гости од повеќе институции во Република Македонија, претставници на дипломатскиот кор и воените аташеа акредитирани во земјата.

Со пригоден говор на присутните ќе им се обратат претседателот Иванов и министерот за одбрана Јолевски.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести