петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Арсенал за нијанса подобар од Ливерпул

arsenal za nijansa

Поврзани вести

Неделниот дерби натпревар од 1/8 финалната рунда во англискиот ФА Куп, дуелот помеѓу вечните ривали Арсенал и  Ливерпул, заврши со минимален триумф на „топчиите” од 2:1.

Домаќинот дојде во водство со погодокот на Окслеи-Чембрлен, на 2:0 зголеми германскиот интернационалец Лукас Подолски, а почесниот погодок за Ливерпул беше дело на капитенот на „црвените”, Стивен Џерард кој успешно го изведе ударот од белата точка.

Со сигурниот триумф од 3:1, фудбалерите на Евертон го победија и го елиминираа гостинскиот тим на Свонси, а пресметката помеѓу англиските второлигаши Шефилд Ј. и Нотингем Ф. заврши со триумф на домаќинот од 3:1.

Двојки за 1/4 финале: Арсенал – Евертон, Манчестер С. – Виган, Шефилд Ј. – Шефилд В./Чарлтон, Брајотн/Хал – Сандерленд.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести