недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Арсениј Јаценјук ја напушти „Баткившчина“

arsenij jacennjak

Поврзани вести

Вршителот на должноста премиер на Украина, Арсениј Јаценјук напуштил партија „Баткившчина“, објави агенцијата „Укринформ“.

„За да нема обвиненија за политичка ангажираност, Арсениј Јаценјук ќе го прекине членството во партијата, иако ова не се бара ниту од законите, ниту од Уставот“, рекол привремениот претседател и претседател на Парламентот на Украина, Александар Турчинов.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести